بیایید با انواع شامپوها آشنا شویم

بیایید با انواع شامپوها آشنا شویم

توسط فاطمه باقری | 17 فروردین 1402

دسته‌بندی نشده

بیایید با انواع شامپوها آشنا شویم قبل از ظهور شامپو مانند امروز، مردم از مواد…

بیایید با انواع شامپوها آشنا شویم

قبل از ظهور شامپو مانند امروز، مردم از مواد گیاهی مانند سدر، چوبک، کثیر و مواد معدنی مانند خاک سیلیسی برای تمیز کردن مو و پوست سر خود استفاده می کردند. پس از آن برای مدتی صابون بهترین گزینه برای شستن مو بود. اما صابون معمولی دو عیب عمده دارد:

 

صابون معمولی PH بالایی دارد که به پوست و مو آسیب می رساند.

استفاده از صابون با آب سنگین نمک های کلسیم تولید می کند که به مو می چسبد و مو را شکننده و کدر می کند. در عین حال، شانه زدن را با چسباندن تارهای مو به هم سخت می کند.
بنابراین، صابون به عنوان یک گزینه نامناسب برای شستن مو کنار گذاشته شد. در نهایت شوینده های صنعتی شناخته شدند و از انواع ملایم شوینده های صنعتی در شامپوها استفاده شد.

اما شامپو چگونه پوست سر را تمیز می کند؟ از چه موادی ساخته شده است؟ چه ترکیباتی در ترکیبات شامپو مفید و چه موادی مضر هستند؟ در این مقاله قصد داریم با انواع شامپوها و ویژگی های یک شامپوی خوب آشنا شویم. همچنین در پایان شامپوهای هد تراست را معرفی کرده ایم; پس با ما همراه باشید.

عملکرد شامپو چیست؟

از نظر فنی، شامپوها برای پاکسازی پوست سر از سبوم یا روغن طبیعی ترشح شده از پوست سر و جلوگیری از فولیکولیت (التهاب فولیکول های مو) و درماتیت سبورئیک، یک بیماری مزمن پوستی که باعث ایجاد پلاک های خارش دار با پوسته های چرب می شود، طراحی شده اند. جلوگیری کردن

به طور خاص، شامپوها برای از بین بردن سبوم، عرق، سلول های مرده لایه شاخی، باقی مانده های محصولات حالت دهنده مو و آلودگی های محیطی استفاده می شوند.

بنابراین مهمترین عملکرد شامپو تمیز کردن است. باید در نظر داشت که تمیزی شامپو امروزه ویژگی مشترک همه شامپوهای موجود در بازار است و رقابت بر سر مسائلی بیشتر از تمیزی است. شامل :

درخشیدن
نرمی
تشکیل
شلوغ به نظر برسد
سهولت در شانه زدن

یک شامپوی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در انتخاب شامپوی مناسب باید به نکات زیر توجه کرد:

نوع مو (موهای چرب و خشک، موهای نازک و پرپشت، رنگ شده و وز و …)
پوست سر (شوره سر و …)
تحریک (تحریک چشم، تحریک پوست و غیره)
سلیقه شخصی (عطر شامپو، میزان کف، شفافیت مو، سهولت در شانه کردن، سهولت در شستشو و آبکشی و …)

 

اجزای اصلی شامپوها عبارتند از:

 

حالت دهنده: موهای خشک با استفاده از این مواد نرم و براق می شوند و شانه کردن آنها راحت تر می شود. برخی از محققان استفاده از نرم کننده ها را پس از شستن سر به جای استفاده از شامپوهای حاوی نرم کننده ترجیح می دهند.
مواد کف کننده: استفاده از این مواد فقط جنبه روانی دارد زیرا ایجاد کف ربطی به نظافت ندارد.
نرم کننده های آب: از تشکیل نمک های کلسیم سنگین و چسبنده روی موها جلوگیری می کند.
ضخیم کننده ها: این مواد حالت جامد تری به شامپو می دهند و از جاری شدن و ورود شامپو به چشم جلوگیری می کنند.
رنگ و رایحه: بهتر است از شامپوهایی استفاده کنید که حاوی این مواد نیستند زیرا ممکن است باعث تحریک پوست سر یا واکنش های آلرژیک شوند.
اگر می خواهید در مورد شامپوهای بدن Trust اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله زیر را از دست ندهید.

 

روش صحیح استفاده از شامپو چیست؟

قانون استفاده صحیح از شامپوها به شرح زیر است:

در هنگام شستن موها باید به آرامی مالش داده شود و خشک کردن به آرامی انجام شود.
پس از استفاده از شامپوها، کمترین مقدار شامپویی که روی سر باقی مانده باید کاملا شسته شود تا از تحریک پوست جلوگیری شود. بهتر است پس از شستن سر به مدت 3 تا 4 دقیقه موها را آبکشی کنید.
شامپوها حتی اگر ملایم باشند نباید وارد چشم شوند. البته توجه داشته باشید که شامپوهای ملایم حاوی موادی نیستند که باعث سوزش چشم شوند.
در مورد دفعات شستشوی موها پیشنهاد خاصی وجود ندارد و هرکس با توجه به میزان چرب یا خشکی مو، میزان فعالیت بدنی و تماس با آلودگی آن را تعیین می کند. اگر موهای خود را به آرامی بشویید، می توانید این کار را هر روز انجام دهید.

تفاوت شامپوهای غلیظ کننده یا شفاف کننده با شامپوهای روزانه چیست؟

در شامپوهای غلیظ یا شفاف کننده غلظت سورفکتانت ها و مواد شوینده اصلی بیشتر است. به همین دلیل، این شوینده ها برای مو و پوست سر خشن هستند. البته باید در نظر داشت که تمرکز برای شامپو نکته ای نیست. زیرا تمیز کردن ربطی به غلظت مواد شوینده ندارد.

 

شامپوهای روزانه برای چه افرادی مناسب است؟

برای افرادی که پوست حساسی دارند یا به سلامت پوست سر و موهای خود اهمیت می دهند استفاده می شود. ویژگی های این شامپوها به شرح زیر است:

این شامپوها حاوی مواد تحریک کننده نیستند.
بسیاری از آنها حاوی سورفکتانت های نسبتاً ملایمی هستند و باعث تحریک پوست یا چشم نمی شوند.
شامپو روزانه چه خواصی دارد؟

شامپوهای روزانه:

 

آنها پوست سر را تحریک نمی کنند.
پوست سر را تمیز می کند اما زیاد خشک نمی کند.
آنها باعث ریزش مو نمی شوند. زیرا برای ایجاد ضعف و کم آبی مو طراحی نشده اند.
آنها می توانند موهای آسیب دیده یا خشک را نرم کنند.
چه کسانی می توانند از شامپو روزانه استفاده کنند؟

 

شامپو نعنا و آلوئه ورا تراست

تقریباً همه افراد می توانند از یک شامپوی روزانه یا شامپوی ملایم بهره مند شوند، اما از آنجایی که همه شامپوهای روزانه حاوی مواد یکسانی نیستند و همچنین نیاز افراد به شستن موها متفاوت است، بهتر است فواید این شامپوها را بر اساس موارد مختلف دسته بندی و شرح دهیم. انواع پوست سر . در ادامه انواع شامپوهای تراست را معرفی کرده ایم که می توانید با توجه به نوع مو و پوست سر خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

 

ویژگی های پوست سر خشک:

یکی از مهم ترین ویژگی های اصلی خشکی پوست سر خارش است که تشدید آن می تواند عوارضی مانند شوره سر، سفتی پوست و ریزش مو را به همراه داشته باشد. عوامل مختلفی در خشکی پوست سر موثر هستند. در این بین تغییرات آب و هوا یا استفاده از شامپوی نامناسب این شرایط را تشدید می کند.

وقتی پوست سر به هر دلیلی خشک می شود به این معنی است که ذخیره آب در لایه درم کافی نیست و در نتیجه این کم آبی پوست سر; استحکام و یکپارچگی سلول ها از بین رفته و اتصال فولیکول های مو به پوست شل می شود و پدیده ریزش مو رخ می دهد.

برای افرادی که پوست سر خشک دارند، محصولاتی که حاوی مواد مرطوب کننده فعال هستند برای جلوگیری از ریزش مو و ریزش مو با پر کردن ذخیره آب مورد نیاز است. این افراد باید از شامپوهایی استفاده کنند که بتواند پوست سر را نرم کرده و از عوارض خشکی پوست جلوگیری کند.

 

ویژگی های پوست سر چرب:

ممکن است پوست سر شما به دلیل تولید بیش از حد چربی چرب باشد، اما موهای شما ممکن است خشک یا معمولی به نظر برسند. در واقع چربی پوست سر و ریشه های چرب مو ناشی از فعالیت زیاد غدد چربی است. تولید چربی زیاد می تواند دلایل ژنتیکی یا محیطی مختلفی داشته باشد. از جمله عوامل محیطی عبارتند از:

فشار
تغذیه نامناسب
اختلال هورمونی
استفاده از داروهای خاص

افرادی که پوست سر چرب دارند برای درمان این مشکل به محصولاتی نیاز دارند که حاوی مواد فعال باشد و به کنترل چربی پوست سر کمک کند.

شامپوهای هد تراست یکی از بهترین محصولات فرموله شده برای انواع مو هستند. این شامپوها با داشتن ترکیبات فعال ضد التهابی و تقویت کننده مو از ریزش مو جلوگیری می کنند.

شامپوهایی که مخصوص موهای خشک فرموله شده اند، به طور خاص آبرسانی کرده و از موخوره و خشکی جلوگیری می کنند، نرمی را بهبود می بخشند و به ترمیم تارهای آسیب دیده کمک می کنند.

شامپوهای روزانه مناسب موهای چرب با ترکیبات موثر کنترل کننده چربی و تسکین التهاب پوست سر. از ریزش مو جلوگیری می کنند و به داشتن موهایی نرم و شاد کمک می کنند.

 

مواد موثره شامپوهای هد تراست را بشناسیم

مهمترین ویژگی شامپوهای Ser Trust این است که این محصولات SLS FREE (بدون سدیم لوریل سولفات) و بدون پارابن هستند. اما چرا این موضوع اینقدر مهم است؟

مو از پروتئین ساخته شده و خود رشته ای از پروتئین است. حدود 91 درصد از هر یک از فیبرهای موی ما از پروتئین، همراه با مواد مغذی متعدد دیگر تشکیل شده است. وقتی پروتئینی که هر یک از موهای ما را تشکیل می دهد آسیب ببیند، می تواند مو را ضعیف کرده و بر استحکام و ظاهر آن تأثیر بگذارد.

سدیم لوریل سولفات ارتباط نزدیکی با آسیب پروتئین مو دارد. یک مطالعه در سال 2005 نشان داد که موهای غوطه ور در محلول سدیم لوریل سولفات دو برابر بیشتر از موهای غوطه ور در آب پروتئین از دست می دهند. این می تواند منجر به ترک، شکستگی و شکاف انتهایی شود که درمان آن دشوار است. به همین دلیل، اگر می خواهید سلامت، ظاهر و استحکام موهای خود را بهینه کنید، بهتر است از سدیم لوریل سولفات اجتناب کنید.

 

مضرات سدیم لوریل سولفات برای مو چیست؟

سدیم لوریل سولفات نه تنها پروتئین مو را از بین می برد، بلکه در برخی افراد می تواند باعث تحریک شدید پوست و راش های آلرژیک دردناک به نام درماتیت تماسی شود. مطالعات علمی نشان می‌دهد افرادی که سطوح پایین سرامید، نوعی مولکول لیپید مومی موجود در سلول‌های پوستی دارند، پس از قرار گرفتن در معرض سولفات‌هایی مانند لوریل سولفات سدیم، بیشتر دچار تحریک پوستی و درماتیت تماسی می‌شوند.

شامپوهای فاقد سدیم لوریل سولفات به حفظ رطوبت طبیعی موهای شما کمک می کنند تا درخشندگی و نرمی طبیعی خود را از دست ندهند. حفظ رنگ مو؛ اگر موهای رنگ شده دارید، شامپوهای بدون لوریل سولفات سدیم موهبتی هستند. بر خلاف همتایان خود، اینها ملایم هستند و خیلی سریع رنگ موهای شما را از بین نمی برند.

با استفاده از محصولات بدون سدیم لوریل سولفات، به مرور زمان، پوست سر شما پوست سر سالم تری با تولید چربی متعادل خواهد داشت. افرادی که پوست سرشان خشک است متوجه می‌شوند که پوست سرشان مرطوب‌تر (غیر چرب‌تر) است و انواع پوست‌های چرب‌تر متوجه می‌شوند که تولید بیش از حد سبوم در آنها به مرور زمان کاهش می‌یابد.

نکته: شامپوهای سر Trust حاوی سدیم لوریل سولفات نیستند.

 

پارابن چیست؟

پارابن ها یا پاراهیدروکسی بنزوات ها یکی از پرمصرف ترین مواد نگهدارنده هستند که به دلیل خواص ضد باکتریایی، قیمت ارزان و عملکرد خوب در برابر آلودگی های میکروبی در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. با افزودن پارابن به محصولات آرایشی – بهداشتی و غذایی، طول عمر آن ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد زیرا این مواد از رشد باکتری ها و میکروب ها در محصول جلوگیری کرده و از فساد آن جلوگیری می کنند. اگرچه این ویژگی ها پارابن ها را به عنوان ترکیبات دوست داشتنی نشان می دهد، اما ضرر پارابن ها به حدی است که تولیدکنندگان محصولات آرایشی-بهداشتی که به سلامت مصرف کنندگان خود اهمیت می دهند. آنها این مواد را از محتویات محصولات خود حذف می کنند و به جای آن از سایر مواد طبیعی یا صنعتی استفاده می کنند.
تحقیقات مختلفی روی این ترکیب انجام شد و پس از کشف این مواد در سلول های سرطانی افراد مبتلا به سرطان سینه، استفاده از آن بسیار بحث برانگیز شد و محققان به بررسی عوارض جانبی پارابن در بدن پرداختند. تحقیقات اثرات مخرب آن را بر عملکرد هورمون ها در بدن نشان داده است. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، پارابن می‌تواند باعث تغییراتی در کلسترول، قند خون، تیروئید و عملکرد سیستم ایمنی شود. همچنین خطر ابتلا به آلرژی، چاقی و ناباروری با استفاده از پارابن افزایش می یابد.

شامپوهای روزانه بدون پارابن به شما پوست سر سالمی می دهند زیرا پارابن موجود در شامپو می تواند پوست سر شما را تحریک کند، موهای شما را خشک و زبر کند و باعث ایجاد حساسیت هایی مانند برآمدگی و خارش شود.

علاوه بر عدم وجود سدیم لوریل سولفات و پارابن در شامپوهای هد تراست. این محصولات حاوی مواد فعالی هستند که باعث عملکرد خاص آنها می شود.

ترکیبات رایج در شامپوهای تراست:

تعدادی از ترکیبات مشترک در شامپوهای تراست وجود دارد که عبارتند از:

پنتنول: این ترکیب نام دیگر ویتامین B5 است که به عمق سلول های پوست نفوذ می کند. به دلیل خاصیت بالایی که برای جذب عمیق در درم دارد، به عنوان یک مرطوب کننده عمیق برای پوست سر عمل می کند. به طور موثری سلول های پوست سر را تقویت کرده و با تامین آب سلول های پوست سر از ریزش مو جلوگیری می کند.

پنتنول یک ترکیب ضد میکروبی و ضد التهابی است که از تکثیر برخی از باکتری های مضر پوست جلوگیری می کند و التهاب ناشی از آن ها را به ویژه در افرادی که پوست سرشان چرب است، تسکین می دهد.

ویتامین B6: این ماده موثر یک ترکیب مغذی برای فولیکول های مو است. با افزایش تولید پروتئین به حفظ استحکام مو کمک می کند. ویتامین B6 با افزایش خون رسانی و سپس افزایش اکسیژن رسانی به سلول های پوست به تکثیر سلول های جدید و جایگزینی آنها با سلول های مرده پوست کمک می کند.

آلانتوئین: یک ماده ضد التهابی موثر که به التیام و تسکین التهاب پوست سر کمک می کند. اگر از جمله افرادی هستید که از خارش و التهاب پوست سر رنج می برید، بهتر است از محصولی استفاده کنید که پوست سر را تغذیه و نرم می کند.

در ادامه با ترکیبات ویژه شامپوهای تراست آشنا می شویم.

 

مواد موثر در این شامپو عبارتند از:

 

کراتین: کراتین نوعی پروتئین است که ساختار مو، پوست و ناخن را تشکیل می دهد. این پروتئین با نرم کردن مو و کمک به استحکام ساختاری آن از شکستن و آسیب تارهای مو جلوگیری می کند.

استفاده از کراتین در فرمولاسیون شامپوهای کراتین تراست به تثبیت رنگ، ترمیم و افزایش ضخامت تار مو و بهبود شانه پذیری مو کمک می کند.

ویتامین E: استفاده از ویتامین E آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد پرتوهای مضر خورشید را از بین می برد. رادیکال های آزاد باعث آسیب به سلول های فولیکول مو می شوند. ویتامین E موجود در محصولات مراقبت از مو از تجزیه پروتئین های مو جلوگیری می کند.

وجود ویتامین E در فرمولاسیون شامپو کراتین تراست با قابلیت محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و رادیکال های آزاد ناشی از آن به ترمیم ساقه مو و بازسازی تارهای آسیب دیده مو کمک می کند.

 

مواد موثر در این شامپو عبارتند از:

 

عصاره خاویار: عصاره خاویار سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی و پروتئینی است که باعث تقویت فولیکول مو و افزایش استحکام تارهای مو می شود. عصاره خاویار از تجزیه پروتئین های کلاژن و الاستین جلوگیری می کند و به داشتن موهایی سالم و پرپشت کمک می کند.

وجود عصاره خاویار در فرمولاسیون شامپو Caviar Trust با آبرسانی عمیق به کوتیکول مو به طور خاص به افزایش حجم مو و افزایش ضخامت تار مو کمک می کند.

عصاره رزماری: رزماری از دیرباز به عنوان گیاهی با خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی شناخته شده است. عصاره رزماری با افزایش تکثیر سلول های پوست و افزایش متابولیسم سلولی به رشد بهتر مو و افزایش ضخامت آن کمک می کند. رزماری دارای ترکیبات فلاونوئیدی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از پوست و مو در برابر اشعه های مضر خورشید مراقبت می کند.

استفاده از عصاره رزماری در شامپو Caviar Trust ضمن مراقبت از ساقه مو به بهبود حجم، ضخامت و ظاهر مو کمک می کند.

عصاره گزنه: گزنه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که به تقویت مو کمک می کند. برگ های این گیاه حاوی ویتامین های A، C، D، E، F، K و P و همچنین سلنیوم، روی، آهن و منیزیم است.

وجود ترکیبات ضدالتهابی در عصاره گزنه به کار رفته در شامپو خاویار در جلوگیری از التهاب در تقویت مو، افزایش ضخامت مو و جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است.

شامپو تراست نعنا و آلوئه ورا

مواد موثر در این شامپو عبارتند از:

 

عصاره نعناع: یکی از خواص عصاره نعناع این است که با جلوگیری از تکثیر مهم ترین قارچ های مولد شوره، خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی دارد. از خارش پوست سر جلوگیری می کند. این عصاره یک گشادکننده عروق است که خون رسانی به پوست سر را افزایش می دهد و به رشد بهتر مو کمک می کند. وجود این عصاره نعناع کمک موثری به تقویت و کاهش ریزش مو در شامپو نعنا و آلوئه ورا تراست می کند.

عصاره آلوئه ورا: آلوئه ورا حاوی آنزیم ها و اسیدهای چرب ضروری با ویتامین های B12، C و E و همچنین اسید فولیک و کولین است. علاوه بر این خاصیت ضد التهابی دارد و برای انواع مو قابل استفاده است.

این ترکیب در فرمولاسیون شامپو نعناع و آلوئه ورا با آبرسانی و تقویت فولیکول مو، موها را نرم کرده و موهای شکننده و آسیب دیده را ترمیم می کند.

 

شامپو زعفران تراست

مواد موثر در این شامپو عبارتند از:

 

عصاره زعفران: زعفران یک ضد ریزش مو موثر است. زعفران با تاثیر بر فولیکول ها و ریشه مو باعث بهبود رشد مو می شود. این ترکیب در شامپوهای زعفران به طور خاص از ریزش مو جلوگیری می کند. این عصاره از شکستن تارهای مو جلوگیری می کند و به ترمیم موهای آسیب دیده کمک می کند.

 

شامپو آرگان تراست

مواد موثر در این شامپو عبارتند از:

 

روغن آرگان: روغن آرگان سرشار از اسیدهای چرب اولئیک اسید و لینولئیک اسید و آنتی اکسیدان های قوی مانند ویتامین E است.این ترکیب با جلوگیری از تبخیر آب از سطح مو به حفظ رطوبت مو کمک می کند. به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی، به طور قابل توجهی از مو در برابر شکنندگی و شکنندگی موها محافظت می کند. بنابراین استفاده از این ماده در شامپو آرگان تراست که بسیار خاص و منحصر به فرد است باعث نرمی و کاهش ریزش مو می شود.

روغن ماکادمیا: برای افرادی که موهای خشک و آسیب دیده دارند، این ترکیب به طور خاص زبری را از بین می برد و شانه پذیری را بهبود می بخشد، به همین دلیل از آن به عنوان یک ماده نرم کننده فعال در شامپو آرگان تراست برای موهای خشک استفاده می شود.

 

شامپو Pepper Trust

مواد موثر در این شامپو عبارتند از:

 

عصاره فلفل: عصاره فلفل با تحریک فولیکول های مو باعث رشد بهتر موها شده و به داشتن موهایی سالم تر و قوی تر کمک می کند. به دلیل توانایی ویژه در تحریک رشد موهای رشد نیافته و افزایش گردش خون در فولیکول های مو، در شامپو Pepper Trust برای جلوگیری از ریزش مو استفاده شده است.

عصاره مریم گلی: این ترکیب به عنوان یک عامل موثر در جلوگیری از خشکی و ریزش مو شناخته شده است. مریم گلی دارای خواص آنتی اکسیدانی زیادی است که ضمن کنترل چربی مو و پوست سر به رنگ کردن موهای خاکستری و بی رنگ نیز کمک می کند.

بنابراین به عنوان ترکیبی مناسب برای تقویت و تقویت مو در شامپو Pepper Trust استفاده شد.

 

شامپو جوانه گندم و Q10 Trust

مواد موثر در این شامپو عبارتند از:

 

پروتئین جوانه گندم: پروتئین جوانه گندم حاوی ویتامین E، ویتامین B و چربی های مشابه پوست سر است. این ترکیب در شامپو جوانه گندم و کیتون تراست مخصوص موهای مجعد و مجعد عمل می کند و ریزش مو را از بین می برد.

کوآنزیم Q10: کوآنزیم Q10 یکی از ترکیبات آنتی اکسیدانی مفید برای مهار رادیکال های آزاد و جلوگیری از شکنندگی تارهای مو است. در عین حال با مرطوب کردن موها از ریزش مو نیز جلوگیری می کند.

بنابراین با وجود در شامپو پروتئین جوانه گندم و کیتون تراست، علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی مهم، به آبرسانی و حفظ حالت موها نیز کمک می کند.

شامپویی را که مناسب موهایتان است با یک کلیک انتخاب کنید.

شامپوهای پوست سر
در پایان باید یادآور شویم که:
شامپو آرگان تراست مخصوص موهای خشک طراحی شده است.

شامپوهای کراتینه، خاویار، نعناع و آلوئه ورا و شامپوهای زعفرانی همگی برای انواع مو مناسب هستند.

شامپو Pepper Trust مخصوص افراد دارای موهای چرب طراحی و فرموله شده است.

علاوه بر همه اینها؛ شامپو جوانه گندم و کیتون تراست محصولی عالی برای افرادی است که موهای مجعد و مجعد دارند و از وز شدن موهای خود شکایت دارند.

بنابراین، شامپوهای سر تراست با داشتن ترکیبات مؤثری که با انواع موها طراحی می‌شوند، به عنوان محصولاتی مناسب با سلیقه افراد عمل می‌کنند.

ارسال دیدگاه