کرم ناخن

کرم ناخن

توسط فاطمه باقری | 19 بهمن 1401

محصولات مراقبتی

هرآنچه باید از نحوه استفاده کردن از کرم ناخن بدانید استفاده کردن از کرم ناخن…

هرآنچه باید از نحوه استفاده کردن از کرم ناخن بدانید

استفاده کردن از کرم ناخن بهترین راهکار موجود برای تمیز و سالم نگه داشتن ناخن‌های‌تان است. کافی است کمی از کرم را بر روی تک تک انگشت‌های یکی از دست‌های‌تان بگذارید. این کار را می‌شود به صورت قطره‌ای و به کمک برس یا غلتاندن روی آن بسته به نوع اپلیکاتور مورداستفاده انجام داد. سپس کافی است کمی زمان بگذارید تا کرم را به خورد کوتیکول‌های پوست‌ خود دهید. قبل از خواب یا بعد از به عقب راندن کوتیکول‌ها یا هرزمان که وقت آزاد داشید حتما از کرم‌های ناخن استفاده کنید. و درخصوص مانیکور هم بهتر است انجام آن را به بعدِ جلسات مربوط به آن موکول کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با شیوه استفاده کردن از کرم ناخن آشنا کنیم:

 

استفاده کردن از کرم ناخن با ماساژ

 

برای این کار باید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 

۱. کرم را برروی تک‌تک انگشت‌ها قرار دهید.

ابتدا کمی از کرم را برروی تک‌تک انگشت‌های یکی از دست‌های‌تان قرار دهید؛ به اندازه مناسب و بسیار کم از کرم استفاده کنید. مصرف بیش‌ازاندازه تاثیرگذاری‌اش را زیاد نمی کند. همچنین می‌توان از برس یا رولر برای ریختن به اندازه کرم برروی ناخن کمک گرفت.

 

۲. کرم را برروی انگشت‌های‌تان ماساژ دهید.

دور ناخن‌ انگشت‌های‌تان را ماساژ دهید تا پوست اطراف ناخن‌تان به طور کامل به کرم آغشته شود. کمی وقت بگذارید تا کرم به خورد ناخن‌های‌تان برود و خون زیر پوست‌تان جریان بهتری داشه باشد .
* این دو مرحله را برای آن یکی دست‌تان نیز انجام دهید.

 

۳. هر دو سه ساعت یک‌بار این کار را انجام دهید.

جذب و خشک شدن کرم حدوداً چندساعتی طول می‌کشد و شما بعد از خشک شدن آن می‌توانید، این کار را مجدداً تکرار کنید.

تصمیم‌گیری درخصوص زمان استفاده کردن از کرم ناخن

روش بکارگیری کرم ناخن بسیار ساده بوده، ولی در ارتباط با زمان مصرف آن می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

 

۱. بعد از مانیکور حتما کرم ناخن بزنید.

کرم ناخن بهترین راه موجود جهت آبرسانی به کوتیکول‌ها بعد از مانیکور است. این کرم‌ها لاک ناخن را از بین نمی‌برند و به آن آسیب نمی رسانند. همچنین جزو کاربردی‌ترین روش‌های موجود برای بهبود وضعیت مانیکورهای قدیمی هستند. کافی است از این کرم‌ها برای سر حال آوردن ناخن انگشت‌های دست‌هایتان استفاده کنید.
قبل از مانیکور از آن استفاده نکنید. زیرا مواد موجود در آن نمی‌گذارند، لاک ناخن برروی آن بماند. اگر قصد انجام این کار را هم دارید، مطمئن شوید، ناخن‌های‌تان را با الکل یا لاک‌پاک‌کن پاک و تمیز کرده باشید.

 

۲. استفاده کردن از کرم ناخن را به بعد از به عقب راندن کوتیکول‌های‌تان موکول کنید.

ابتدا باید کوتیکول‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب قرار دهید. پس از اینکه نرم شدند باید از یک ابزار کوتیکول فلزی یا چوبی (از جنس درخت پرتغال) برای به عقب راندن استفاده کنید. سپس نوبت به استفاده از کرم ناخن برروی کوتیکول‌ها یا دور ناخن‌تان می‌رسد. همچنین به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ‌وجه کوتیکول‌ها را نکنید، نبرید یا به آن آسیبی وارد نکنید.

 

استفاده کردن از کرم ناخن

 

۳. هر وقت که آزاد داشتید، دست به کار شوید.

استفاده کردن از کرم ناخن را می‌توان زمانی‌که در اتوبوس، مترو یا تاکسی نشسته‌اید یا پشت میز کار خود هستید، انجام دهید. عموماً هر زمان که وقت و حوصله‌ آن را داشتید، اقدام کنید. به مدت دو بار در روز یا حتی بیشتر (در صورت نیاز) می‌شود از این نوع کرم‌ها استفاده کرد.

 

۴. پیش از خواب حتما از کرم ناخن استفاده کنید.

بهترین راه برای آبرسانی و تغذیه کوتیکول‌ها یا به عبارتی تقویت‌ آنها برای روز بعد، استفاده کردن از کرم پیش از خواب است. فقط به خاطر داشته باشید برای حفظ سلامت کوتیکول‌های‌ خود بایستی استمرار داشته باشید.

 

چطور از ناخن‌هایمان مراقبت کنیم؟

در ادامه می‌خواهیم از نکات و راهکارهایی برایتان بگوییم که به شما کمک می‌کند بتوانید از ناخن‌های‌ خود به طور روزانه مراقبت کنید.

 

۱. ناخن‌های ‌خود را خشک و تمیز نگه دارید.

بیشتر مشکلات زیر سر جرم و باکتری است. نباید سرقفلی ناخن‌‌‌ انگشت‌های‌خود را به نام‌شان بزنید. به طور منظم ناخن‌های‌ خود را تمیز کنید و بعد از شستشو حتماً آن‌ها را بشویید. با این کار از تجمع آلودگی‌ها و باکتری‌ها زیر ناخن‌های‌ خود جلوگیری می‌کنید. همچنین، زیاده‌روی نکنید، ناخن‌های‌تان اگر خیلی درون آب بمانند، پوسته پوسته می‌شوند. موقع ظرف شستن حتما از دستکش استفاده کنید و همواره آن را تروتمیز نگه دارید. همچنین می‌شود با استفاده از خمیردندان و نمک، ناخن‌ها و پوست دورشان را اسکراب کرد.

 

۲. ناخن‌ خود را نجوید.

ناخن جویدن بیشتر از آنچه فکرش را بکنید برایتان مضر است. علاوه بر اینکه ظاهر ناخن‌های‌ شما را ناخوشایند می‌کنید، از قدرت و استحکام‌شان می‌کاهد و به کوتیکول‌های‌ شما نیز آسیب می‌رساند. همچنین، با این کار جرم و آلودگی انگشت‌های‌ شما را به دهان‌تان منتقل می‌کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک رنگ ناخن استفاده کنید تا به خاطر بوی بدی که دارد، دهان‌ شما را از خطرات احتمالی پیش رو دور نگه دارد. بعد به فکر استفاده از کرم ناخن بیفتید.

 

۳. از کوتیکول‌های‌ دستتان مراقبت کنید.

کوتیکول‌ها خیلی حساس‌اند و به‌سادگی آسیب می‌بینند. اگر بخشی از آن ها آویزان شده، آن را جدا کنید، کندن و جویدن راه مناسبی نیست.

 

۴. به سلامت ناخن‌های‌ خود اهمیت دهید.

مرتب ناخن‌های‌ خود را تمیز کنید و آن‌ها را بشویید و ضدعفونی کنید. نگذارید زیاد بلند شوند که آلودگی زیر ناخن‌های‌تان جمع شود. از ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی مانند عصاره درخت چای برای دور نگه‌داشتن باکتری و مراقبت دربرابر جرم و آلودگی استفاده کنید.

 

۵. حتما از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

خشکی و پوسته پوسته شدن برای پوست و ناخن‌های‌تان بسیار بد هستند. ناخن‌ها خیلی حساس‌اند و سریع می‌شکنند. بنابراین با آبرسانی قدرت‌شان را زیاد کنید.

 

۶. مرتب ناخن‌ خود را کوتاه کنید.

همانطور که موی سرتان را مرتب کوتاه می‌کنید و این کار برای سلامت موهای سرتان مفید است، ناخن‌های‌تان نیز به این رسیدگی احتیاج دارند. به کمک ناخن‌گیر به طور مرتب و مکرر، دقیق این کار را انجام دهید. هرچند وقت یک‌بار این کار را به صورت صاف و مستقیم و سپس مربعی یا دایره‌ای از گوشه‌ها انجام دهید.

 

نحوه مصرف کردن کرم ناخن

۷. لاک ناخن‌هایتان را خراش ندهید.

بدترین کاری که می‌توانید با ناخن‌های خود انجام دهید، خراشیدن آن‌هاست. با این کار سطح ناخن‌هایتان زبر و بریده‌بریده می‌شود. بدین ترتیب لایه بالایی ناخن‌های‌‌ خود را از بین می برید. همچنین، برای جلوگیری از شکستن خودبخودی ناخن ها از لاک چندلایه استفاده کنید.

 

۸. از ژل و اکرلیک استفاده نکنید.

تاحد امکان از ژل و اکرلیک روی ناخن‌های‌تان استفاده نکنید. پودر اکرلیک دارای مواد شیمیایی بسیار زیادی است و به ناخن‌های شما آسیب جدی وارد می‌کند. مکانیزم خشک‌کننده در پروسه استفاده از مانیکورهای مبتنی بر ژل به پوست دور ناخن‌ های شما آسیب می‌رساند.

 

۹. از لاک‌های ناملایم جدا پرهیز کنید.

در انتخاب کردن لاک‌ها دقت لازم را به خرج دهید، چون محصولات حاوی پارابن و سولفات برای ناخن و پوست دور آن خیلی مضر هستند.

 

۱۰. بجای لاک زدن، از سوهان استفاده کنید.

بجای لاک زدن ناخن‌های‌ خود با مواد شیمیایی بهترین و طبیعی‌ترین برندهای موجود در بازار، سوهان زدن را در برنامه مراقبتی روزانه‌تان قرار دهید. سوهان زدن قدرت ناخن‌های‌تان را زیاد کرده و آن‌ها را درخشان هم می‌کند. همچنین به خاطر داشته باشید که باید این کار را به آرامی انجام داد و نباید به بافت ناخن‌ هایتان آسیب برسانید.

 

۱۱. برای جلوگیری از شکستن ناخن‌های‌خود از یک سفت‌کننده کوتیکول استفاده کنید.

مراقب سلامت ناخن‌های‌ خود باشید. برای قوی و سالم نگه‌داشتن‌ آنها مرتب آن‌ها را تغذیه کنید. بهترین روش این است که چند دقیقه‌ای آن‌ها را در آب‌نمک قرار دهید و سپس با یک حوله خشک‌شان کنید. این کار را به مدت دو تا سه بار در هفته انجام دهید تا ناخن‌های سالم و سرحالی داشته باشید.

 

۱۲. از پاک‌کننده‌های مناسب ناخن هایتان استفاده کنید.

از لاک‌پاک‌کن‌های دارای مواد شیمیایی کمتر و متعلق به برندهای معتبر و مناسب تر استفاده کنید.

 

۱۳. از روش‌های درمانی طبیعی برای تقویت ناخن هایتان استفاده کنید.

به کمک بعضی نرم‌کننده‌ها می‌توانید، ناخن‌های‌ خود را تقویت کنید. از نرم‌کننده‌های دارای فرمول‌های ویژه مناسبِ تغذیه و آبرسانی ناخن‌ها، برای سالم و قوی‌ نگه‌داشتن‌ آنها استفاده کنید.

 

۱۴. در برنامه غذایی‌ خود تجدیدنظر کنید.

پشت پرده هر مشکلی را می‌توان در رژیم غذایی جستجو کرد. مشکلاتی مانند شکستگی ناخن درنتیجه کمبود کلسیم رخ می‌دهد. در غذای‌ خود بایستی به میزان لازم از آن وجود داشته باشد. همچنین، ویتامین E، پروتئین، آهن، ویتامین D، روی و منیزیم در مواد غذایی‌ خود که در آجیل، چغندر، سویا، حبوبات، غلات، سبزیجات و… پیدا می‌شود برای داشتن ناخن‌های سالم‌تر و قوی‌تر وجودشان الزامی است.

 

۱۵.حتما استون را کنار بگذارید.

همواره به دنبال پیدا کردن لاک‌پاک‌کن‌های فاقد استون باشید. استون به ناخن و پوست دور آن آسیب می‌رساند و خیلی مضر است. ناخن های شما را خشک کرده و آن را مستعد شکستگی می‌کند؛ در این شرایط به استفاده کردن از کرم ناخن احتیاج پیدا می‌کنید.

 

سخن آخر!

هنگامیکه پای مراقبت از ناخن‌ها در میان باشد، مانیکور کردن تنها گزینه پیش‌‌روی‌تان نخواهد بود. در واقع شما باید به طور روزانه به کمک یک کرم ناخن و یا تعدادی ترفند و نکته کاربردی نسبت به حفظ قدرت و سلامت ناخن انگشت‌های‌تان اقدام کنید.
اگر درخصوص نحوه استفاده از کرم ناخن سوالی داشتید، در قسمت نظرات پرسش‌(های) خود را مطرح کنید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با اهمیت مراقبت از ناخن، علت پوسته پوسته شدن یا ترک خوردن پوست دور ناخن، کوتیکول‌ها، کرم‌های ناخن، عملکرد و نحوه خریدشان به مقاله «کرم ناخن | محافظ کوتیکول‌های پوست» نگاهی بیندازید.

ارسال دیدگاه