کلاژن درمانی مو سلامت را به موهای شما باز می گرداند!

کلاژن درمانی مو سلامت را به موهای شما باز می گرداند!

توسط فاطمه باقری | 16 فروردین 1402

دسته‌بندی نشده

کلاژن درمانی مو سلامت را به موهای شما باز می گرداند!   با افزایش سن،…

کلاژن درمانی مو سلامت را به موهای شما باز می گرداند!

 

با افزایش سن، تولید کلاژن در بدن کاهش می یابد و این مشکل باعث ایجاد مشکلاتی در پوست، مو و بدن می شود. پوست شروع به چروک شدن می کند، بدن شروع به افتادگی می کند و موها شروع به ریزش و سفید شدن می کنند. اما اگر به موقع از موهای خود مراقبت کنید، با هیچ یک از مشکلاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، مواجه نخواهید شد. کلاژن درمانی برای احیای ساقه طبیعی موهای خشک یا رنگ شده بسیار مفید است و موهای شما را کاملا نرم و ابریشمی می کند.

روش دیگری به نام کراتینه وجود دارد. برای انتخاب هر یک از این دو روش بهتر است با متخصص پوست صحبت و مشورت کنید. علاوه بر این، کراتینه و کلاژن درمانی مو هر دو نیاز به مراقبت دارند و بعد از این روش ها باید از شامپوهای بدون سولفات استفاده شود. ما به بررسی این روش ها و به خصوص کلاژن درمانی مو ادامه داده ایم.

 

5 راه عملی برای بهبود موهایتان

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن است که به شکل گیری تاندون ها، رباط ها و پوست شما کمک می کند. بدن کلاژن مورد نیاز خود را تولید می کند، اما می توان آن را از مکمل ها و برخی غذاها مانند گوشت نیز به دست آورد.

ممکن است فواید سلامتی مختلفی مانند تقویت موهای سالم و قوی داشته باشد. تمام این مزایا برای کلاژن درمانی مو نیز موثر است.

 

کلاژن چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم، کلاژن جزء اصلی بافت های همبند است که چندین قسمت بدن از جمله تاندون ها، رباط ها، پوست و ماهیچه ها را تشکیل می دهد. کلاژن عملکردهای مهم بسیاری دارد، از جمله ایجاد ساختار پوست و تقویت استخوان ها.

 

انواع کلاژن چیست؟

در سال های اخیر، مکمل های کلاژن بسیار محبوب شده اند. بیشتر آنها هیدرولیز می شوند. این بدان معنی است که کلاژن تجزیه می شود تا جذب آن آسان تر شود. این مکمل ها عمدتا به شکل پودر هستند. اما آنها به شکل کپسول نیز وجود خواهند داشت. انواع مختلفی از کلاژن در مکمل ها وجود دارد. برخی شامل یک یا دو نوع هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی حداکثر پنج نوع هستند. چندین غذا ممکن است به طور طبیعی مصرف کلاژن شما را افزایش دهند، از جمله گوشت و آبگوشت استخوان.

 

کلاژن سازی مو

 

به طور کلی کلاژن به 4 دسته طبقه بندی شده است. کلاژن نوع 1 تا 4 که هر کدام در تعداد معینی از اعضای بدن وجود دارد.

1) کلاژن نوع 1
کلاژن نوع 1 رایج ترین نوع کلاژن است که در تمام بافت همبند بدن یافت می شود.

2) کلاژن نوع 2
در مفاصل و دیسک های بین مهره ای (بالشتک هایی که به عنوان ضربه گیر برای ستون فقرات شما عمل می کنند) یافت می شود.

3) کلاژن نوع 3
این نوع کلاژن جزء اصلی فیبرهای شبکه ای است که در پوست و رگ های خونی شما یافت می شود.

4) کلاژن نوع 4
بخشی از کلیه ها، گوش داخلی و عدسی چشم است.

 

کلاژن تراپی چگونه از مو محافظت می کند؟

در زیر دلایل بهبود مو با کمک کلاژن تراپی را به طور کامل توضیح داده ایم:

 

1. آمینو اسیدهایی را فراهم می کند که می توان از آنها برای بازسازی مو استفاده کرد.

مو در درجه اول از پروتئین کراتین تشکیل شده است. بدن شما از چندین اسید آمینه برای ساخت کراتین استفاده می کند که برخی از آنها در کلاژن یافت می شود. هنگامی که کلاژن و سایر پروتئین ها را مصرف می کنید، بدن شما آنها را به اسیدهای آمینه تجزیه می کند که سپس برای ساخت پروتئین ها و ترکیبات جدید استفاده می شود.

11 اسید آمینه غیر ضروری وجود دارد که بدن شما می تواند بسازد و 9 اسید آمینه ضروری که باید از رژیم غذایی خود به دست آورید. کلاژن اساساً از 3 اسید آمینه غیر ضروری تشکیل شده است: پرولین، گلیسین و هیدروکسی پرولین.

پرولین نیز جزء اصلی کراتین است. بنابراین، مصرف کلاژن غنی از پرولین باید بلوک های ساختمانی مورد نیاز بدن برای ایجاد مو را فراهم کند. با این حال، هیچ مطالعه انسانی در مورد اثرات کلاژن بر روی مو و اینکه آیا این پروتئین باعث رشد مو می شود یا خیر، وجود ندارد.

 

2. از نازک شدن موها جلوگیری می کند.

70 درصد کلاژن از درم، یعنی لایه میانی پوست که ریشه هر مو را در بر می گیرد، تشکیل می شود. به طور خاص، کلاژن به کشسانی و استحکام درم شما کمک می کند. با افزایش سن، بدن شما در تولید کلاژن و بازسازی سلول های پوست کارآمدتر می شود. این ممکن است یکی از دلایل نازک شدن مو در طول زمان باشد. بنابراین کلاژن درمانی می تواند موهای نازک را نیز درمان کند.

بنابراین، تامین کلاژن بدن ممکن است به حفظ درم و جلوگیری از نازک شدن مو کمک کند. از آنجایی که مو از پوست شما رشد می کند، پتانسیل کلاژن برای مقابله با اثرات پیری پوست ممکن است به رشد بهتر مو و کاهش نازک شدن کمک کند.

 

3. به مبارزه با آسیب فولیکول مو کمک می کند.

کلاژن می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و با آسیب رادیکال های آزاد مبارزه کند. رادیکال های آزاد ترکیباتی هستند که در نتیجه استرس، آلاینده های هوا، سیگار کشیدن، انتخاب های غذایی نامناسب، الکل و سایر تاثیرات محیطی در بدن شما ایجاد می شوند. رادیکال های آزاد بیش از حد می تواند به سلول ها، پروتئین ها و DNA شما آسیب برساند. این آنتی اکسیدان ها همچنین در کلاژن درمانی مو برای به حداقل رساندن آسیب استفاده می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که رادیکال های آزاد ممکن است به فولیکول های مو نیز آسیب برسانند. از آنجایی که قدرت دفاعی بدن شما در برابر رادیکال های آزاد با افزایش سن کاهش می یابد، افراد مسن بیشتر از دیگران در معرض آسیب مو هستند. بدن شما برای مبارزه با رادیکال های آزاد و تقویت موهای سالم به آنتی اکسیدان نیاز دارد. کلاژن به دست آمده از فلس ماهی ممکن است دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی باشد. یک مطالعه نشان داد که کلاژن دریایی قادر به مبارزه با چهار رادیکال آزاد مختلف است، در حالی که مطالعه دیگری نشان داد که این پروتئین ممکن است آنتی اکسیدان موثرتری نسبت به ترکیب شناخته شده موجود در چای باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که این تحقیق فقط بر روی سلول های جدا شده در آزمایشگاه انجام شد. بنابراین، پتانسیل آنتی اکسیدانی کلاژن در بدن شما نامشخص است.

 

کلاژن سازی مو

 

4. از سفید شدن موها جلوگیری می کند.

به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، کلاژن ممکن است بتواند با آسیب سلولی مبارزه کند و روند خاکستری شدن را کند کند. سفیدی مو مرتبط با افزایش سن تا حد زیادی تحت تأثیر ژنتیک است، اما آسیب رادیکال‌های آزاد به سلول‌هایی که رنگ مو را تولید می‌کنند نیز ممکن است نقش داشته باشد. با افزایش سن، سلول هایی که رنگدانه ملانین را تولید می کنند که به موهای شما رنگ می دهد، به طور طبیعی شروع به مردن می کنند. با این حال، رادیکال های آزاد ناشی از رژیم غذایی نامناسب، استرس و آلاینده های محیطی نیز می توانند به سلول های تولید کننده ملانین آسیب برسانند. در واقع کلاژن درمانی می تواند از سفید شدن موها جلوگیری کند.

بدون آنتی اکسیدان کافی برای مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد، موهای شما ممکن است شروع به خاکستری شدن کنند. در واقع، یک مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی فولیکول های موهای خاکستری بسیار کمتر از فولیکول های مو است که هنوز حاوی رنگدانه هستند. از آنجایی که نشان داده شده است که کلاژن با رادیکال های آزاد مبارزه می کند، ممکن است به جلوگیری از آسیب به سلول های تولید کننده رنگ مو کمک کند. در نتیجه، ممکن است از سفید شدن زودرس یا خاکستری شدن آهسته ناشی از افزایش سن جلوگیری کند. با این حال، در حال حاضر هیچ تحقیقی در مورد اثرات آنتی اکسیدانی کلاژن در انسان وجود ندارد.

 

غذاهای حاوی کلاژن

غذاهای حاوی ژلاتین، مانند آبگوشت استخوان، کلاژن تولید می کنند. ژلاتین یک ماده پروتئینی فرآوری شده است که از کلاژن به دست می آید. کلاژن در بافت همبند حیوانات یافت می شود. بنابراین، غذاهایی مانند مرغ، گوشت خوک، گوشت گاو و ماهی منابع غنی کلاژن هستند.

ویتامین C برای سنتز کلاژن بسیار مهم است، بنابراین مطمئن شوید که غذاهای غنی از این ویتامین مانند مرکبات، بروکلی و فلفل دلمه ای را در وعده های غذایی خود بگنجانید. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا خوردن غذاهای غنی از کلاژن به افزایش سطح کلاژن در بدن شما کمک می کند، نیاز است، زیرا ممکن است مزایای مشابه مکمل ها را نداشته باشند.

آنزیم های گوارشی کلاژن موجود در غذا را به اسیدهای آمینه و پپتیدهای جداگانه تجزیه می کنند. با این حال، کلاژن موجود در مکمل ها قبلاً تجزیه شده یا هیدرولیز شده است. به همین دلیل تصور می شود که جذب آن از کلاژن غذایی موثرتر است.

 

روش کلاژن درمانی مو

هنگامی که اکثر مردم کلمه کلاژن را می شنوند، پر کردن لب و کاهش چین و چروک اولین چیزهایی هستند که به ذهنشان خطور می کند. اما با وجود باور عمومی، کلاژن پروتئین مهمی در بدن انسان است که می تواند بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات مو را حل کند. ایده های درمان کلاژن مو در چند سال اخیر بسیار محبوب شده است. این روش درمانی گره و شکستگی مو را درمان کرده و استحکام آن ها را باز می گرداند. آنها همچنین موخوره و سایر آسیب های مو را کاهش می دهند.

کلاژن درمانی مو کاری است که یک متخصص زیبایی یا پزشک می تواند انجام دهد. با این حال، برخی از کرم های کلاژن نیز وجود دارند که به طور خاص برای این مشکل ساخته شده اند. اگر می خواهید نتایج طولانی تری داشته باشید، توصیه ما این است که با یک متخصص مشورت کنید.

نکته ای که در مورد کلاژن درمانی وجود دارد این است که به تمام موهای شما نفوذ نمی کند. در عوض، آنها فقط روی لایه بیرونی موهای شما کار می کنند و این درمان ها را موقتی می کند. حتی برخی می گویند که درمان کراتینه موثرتر است. انتخاب با شماست، همچنین به توصیه پزشک شما نیز بستگی دارد.

 

مزایا و معایب کلاژن درمانی مو

کلاژن درمانی ممکن است راهی برای جلوگیری از ریزش مو، تقویت رشد مو و بازگرداندن سلامت و استحکام موهای شما باشد. امیدوارم تمام مطالبی که تا الان گفته شد برای شما مفید بوده باشد. در ادامه مطالبی را در رابطه با مزایا و معایب کلاژن درمانی مو برای شما بیان کرده ایم. اما باز هم تاکید می کنیم که قبل از انجام این روش درمانی مو با یک متخصص مشورت کنید.

پروتئین مورد نیاز موهایتان را با این شامپو بازیابی کنید:

مزایای کلاژن درمانی مو

کلاژن درمانی مو فواید کوتاه مدت و بلند مدت زیادی برای موهای شما خواهد داشت. این مزایا عبارتند از:

موهای شما قوی تر و صاف تر خواهد شد.
افزایش حجم مو را تجربه خواهید کرد.
حالت دادن به موهایتان راحت تر خواهد بود.
درمان های منظم، رسوبات کلاژن از دست رفته بدن شما را بازیابی می کند، که نه تنها به موهای شما کمک می کند، بلکه به سایر اعضای بدن مانند ناخن های شما نیز کمک می کند.
تولید کلاژن را در آینده افزایش می دهد و از ریزش مو و همچنین سایر مشکلات مو جلوگیری می کند.
این درمان برای انواع موها و تمام گروه های سنی قابل استفاده است.
انتهای شکاف و شکسته را بازیابی می کند.
کلاژن موهای خاکستری و سفید را کاهش می دهد.

مضرات کلاژن درمانی مو

هیچ عارضه جانبی جدی مرتبط با استفاده از محصولات کلاژن درمانی مو وجود ندارد. با این حال، برخی از بیماران ممکن است واکنش های آلرژیک را تجربه کنند. اما این تنها در صورتی اتفاق می افتد که فردی پوست سر حساس یا مشکل دار داشته باشد یا به کلاژن و عناصر آن حساسیت داشته باشد. به همین دلیل است که توصیه می کنیم قبل از استفاده از این نوع درمان یا استفاده از کرم کلاژن در خانه با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

 

راز موهای ابریشمی شما

موارد مختلفی وجود دارد که می تواند در درمان موهای شما موثر باشد. یکی از آنها کلاژن درمانی مو و دیگری کراتینه مو است. راه‌ها شامل مصرف مکمل‌ها و داروهای کراتین و کلاژن، خوردن غذاهای مناسب و استفاده از سرم‌های مو، کرم‌های مو و سایر محصولات مراقبتی است که تمام نیازهای موهای شما را برآورده می‌کند و آنها را تغذیه می‌کند.

در این مقاله از لیامگ به بررسی کلاژن درمانی مو و روش های بهبود سلامت مو پرداختیم. در سایت لیاتیم نیز می توانید با محصولات مراقبت از مو Trust آشنا شوید که کمک زیادی به حفظ سلامت موهای شما خواهد کرد.

ارسال دیدگاه