علت جویدن ناخن برای کمک به درمان این عادت

علت جویدن ناخن برای کمک به درمان این عادت

توسط فاطمه باقری | 18 فروردین 1402

مراقبت از پوست

علت جویدن ناخن برای کمک به درمان این عادت در این مقاله قصد داریم شما…

علت جویدن ناخن برای کمک به درمان این عادت

در این مقاله قصد داریم شما را با علت ناخن جویدن آشنا کنیم. ناخن جویدن یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی با آن دست و پنجه نرم می کنیم. علت جویدن ناخن می تواند ناشی از مشکلات عمیق روحی و روانی یا صرفاً عادتی باشد که در دوره ای خاص به سراغ ما آمده و پس از مدتی خود به خود برطرف می شود. از آنجایی که دلایل ناخن جویدن به خصوص ناخن جویدن در بزرگسالی می تواند علل مختلفی داشته باشد، لازم است اطلاعات مفید و دقیقی در این زمینه به دست آوریم. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد علت ناخن جویدن، پیشنهاد می کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید و تا پایان با ما همراه باشید.

دلیل جویدن ناخن چیست؟

ناخن جویدن معمولا از دوران کودکی شروع می شود و ممکن است در دوران نوجوانی تسریع شود. بسیاری از افراد در برخی مواقع ناخن های خود را می جوند، به خصوص در دوران کودکی، ناخن جویدن نوعی رفتار تکراری است که با نام بالینی اونیکوفاژیا نیز شناخته می شود. دلایل مختلفی برای جویدن ناخن وجود دارد که از مشکلات مختلفی ناشی می شود و به روش های مختلفی قابل درمان است.

علت جویدن ناخن می تواند یک رفتار خوش خیم گاه به گاه یا یک رفتار خودزنی ریشه دار باشد. بسیاری از افرادی که از کودکی شروع به جویدن ناخن می کنند، در نهایت این عادت را ترک می کنند. اما برای دیگران، این مشکل آنقدر حاد و آزاردهنده است که تبدیل به یک عادت مادام العمر می شود. عادتی که ترک آن بسیار سخت و چالش برانگیز است

علت ناخن جویدن بی حوصلگی، ناامیدی و کسالت

مواقعی وجود دارد که ناخن جویدن تبدیل به یک عادت می شود، زمانی که منتظر یک شخص، رویداد یا خبری هستید و زمانی که ناامید یا کاملاً بی حوصله هستید، می تواند به یک رفتار عادی تبدیل شود. جویدن ناخن کاری است که شما انجام می دهید تا خود را مشغول نگه دارید و بر احساس ناامیدی و انتظار غلبه کنید.

 

علت ناخن جویدن فوکوس

حفظ تمرکز می تواند دلیل دیگری برای ناخن جویدن باشد. گاهی اوقات جویدن ناخن فقط یک تمایل ناخودآگاه و ناخودآگاه است تا انتخابی آگاهانه برای حفظ تمرکز. در بسیاری از موارد، فردی که این کار را انجام می دهد ممکن است متوجه نشود که در حال جویدن ناخن های خود در حین تلاش برای حل مشکل است.

 

علت جویدن ناخن استرس و اضطراب

جویدن ناخن می تواند یک عادت و نوعی تیک عصبی و احتمالاً تلاشی برای کاهش موقت استرس و اضطراب باشد. استرس و اضطراب یکی از دلایل اصلی ناخن جویدن است.

 

علت جویدن ناخن مشکلات عاطفی یا روانی

علت جویدن ناخن می تواند مربوط به بیماری های روانی باشد. بیماری های زیر را می توان به عنوان علل اختلال جویدن ناخن در نظر گرفت:

  • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
  • اختلال افسردگی اساسی (MDD)
  • اختلال وسواس فکری جبری (OCD)
  • اختلال نافرمانی مخالف
  • اختلال اضطراب جدایی
  • سندرم تورت

البته باید توجه داشت که همه افراد مبتلا به این اختلالات ناخن خود را نمی جوند. همینطور ناخن جویدن به این معنا نیست که شما یکی از اختلالات روانی ذکر شده را دارید! اختلال جویدن ناخن باید مورد بررسی و درمان قرار گیرد. جویدن ناخن در بزرگسالان می تواند با ناخن جویدن در کودکان کاملاً متفاوت باشد.

عوارض و خطرات ناخن جویدن

جویدن ناخن می تواند شامل جویدن سه قسمت باشد: ناخن، کوتیکول و بافت اطراف ناخن. صرف نظر از علت جویدن ناخن، در بیشتر موارد، ناخن جویدن آسیب جدی، دائمی و طولانی مدت ایجاد نمی کند. اما اگر به عادت تبدیل شود و در مدت زمان طولانی اتفاق بیفتد، می تواند مشکلات زیر را به عنوان عارضه ای برای فرد ایجاد کند:

 

رشد غیر طبیعی، زشت و ناهموار ناخن ها

عفونت های قارچی ناخن و پوست اطراف آن (رطوبت ناشی از مرطوب بودن مداوم ناخن ها و پوست اطراف آن محیطی ایده آل برای رشد عفونت های قارچی فراهم می کند).
مقابله با بیماری های ناشی از انتقال باکتری ها و ویروس ها از انگشتان دست به صورت و دهان (افرادی که عادت به جویدن ناخن دارند همیشه فراموش می کنند که در محیط های آلوده و عمومی مانند مترو، اتوبوس، مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها قرار دارند. ، داروخانه ها و مکان های شلوغ، ترافیک و سایر افراد آلوده، ناخن جویدن را متوقف کنید.)
آسیب به دندان ها مانند سایش، شکستگی، درد، ناهماهنگی و پوسیدگی بافت دندانی.

درد و اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی

علاوه بر این، عاداتی مانند جویدن ناخن می تواند خطر ابتلا به عفونت های معده و روده را افزایش دهد. علت جویدن ناخن هر چه که باشد، می تواند صدمات جبران ناپذیر و ماندگاری را به فرد وارد کند.

 

چگونه عادت ناخن جویدن را تشخیص دهیم؟

 

جویدن ناخون

 

جویدن ناخن در بسیاری از موارد به راحتی قابل تشخیص است. توجه به تغییرات ظاهری ناخن ها، اطراف ناخن ها و نوک انگشتان می تواند به شما در تشخیص ناخن جویدن کمک کند. علائم جویدن ناخن ممکن است به شکل سوراخ یا لکه های سفید و سایر علائم قابل مشاهده ظاهر شود. حتی ممکن است به نظر برسد که ناخن های فرد تغییر رنگ داده و یخ زده است.

علائم جویدن ناخن می تواند منجر به بروز علائم زیر در ناخن ها و انگشتان فرد شود. مثلا:

تغییر شکل طبیعی
تغییر رنگ ناخن
ایجاد لکه های قرمز و لایه برداری
پوست خشک، ترک خورده یا دارای خونریزی
خارش یا سوزش پوست
سفت یا متورم نوک انگشت

راه های درمان ناخن جویدن

در بسیاری از موارد، ناخن جویدن ناشی از عادات دوران کودکی است. برای موفقیت در ترک این عادت آزاردهنده و خطرناک، باید از خودتان شروع کنید و بخواهید تغییری ایجاد کنید. عادت ها یک شبه شکل نمی گیرند و به همین ترتیب نمی توان آنها را یک شبه از بین برد. ترک این عادت مستلزم صرف زمان و صبر زیاد است.

اگر اولین تلاش شما برای توقف ناخن جویدن جواب نداد، می توانید روش های دیگری را امتحان کنید. ترکیبی از روش های زیر ممکن است به شما کمک کند این عادت را به طور کامل ترک کنید. با این حال، حتی کاهش تعداد دفعاتی که ناخن‌هایتان را می‌جوید می‌تواند مفید باشد و می‌تواند یک قدم بزرگ به جلو در نظر گرفته شود.

 

1- ناخن های خود را کوتاه یا مانیکور کنید.

مقاومت در برابر جویدن ناخن های بلند می تواند سخت باشد. بنابراین کوتاه نگه داشتن ناخن ها ایده بسیار خوبی است. هر هفته یک روز و زمان مشخصی را برای کوتاه کردن و کوتاه کردن ناخن‌ها در نظر بگیرید تا وسوسه نشوید که ناخن‌های بلند یا لبه‌های زبر خود را بجوید.

گزینه دیگر داشتن مانیکور حرفه ای منظم است. خرج کردن پول برای ترک عادت و سر و کار داشتن با یک مانیکوریست ممکن است شما را از بازگشت باز دارد. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، بهتر است فقط از سالن‌ها و مانیکوریست‌های دارای مجوز بازدید کنید که ابزارها را به‌درستی استریل می‌کنند. رعایت نکات بهداشتی از ابتلا به عفونت قارچی ناخن جلوگیری می کند.

 

2- به ناخن هایتان لاک بزنید.

افراد زیادی هستند که بدون توجه به علت ناخن جویدن با اختلال جویدن ناخن دست و پنجه نرم می کنند. در این شرایط است که لاک های ناخن می توانند به شما کمک کنند تا این عادت را ترک کنید. برای ترک عادت جویدن ناخن، از لاک های تلخ استفاده کنید. در این صورت، اگر ناخن های خود را در دهان خود قرار دهید، به شما آسیب نمی رسانند; اما طعم تلخ آن شما را آزار می دهد. شما می توانید این لاک ها را در هر جایی خریداری کنید، یا می توانید برای ایده های بیشتر با یک متخصص مانیکور یا متخصص پوست صحبت کنید.

اگر قصد خرید لوازم آرایشی، بهداشتی و مراقبتی را دارید می توانید به سبد محصولات لیامگ مراجعه کنید. به احتمال زیاد هر آنچه را که نیاز دارید در این سبد پیدا خواهید کرد. همچنین می توانید با کارشناسان و مشاوران تیم لیامگ در تماس باشید و از مشاوره های تخصصی و رایگان این مجموعه بهره مند شوید.

 

3- ناخن های خود را بپوشانید.

صرف نظر از دلیل جویدن ناخن، می توانید برای ترک این عادت دستکش بپوشید. متاسفانه، این راه حل همیشه عملی نیست. برخی از افراد از چسب، برچسب یا بانداژ روی ناخن های خود استفاده می کنند تا به آنها یادآوری کنند که ناخن های خود را نجوند.

 

4- علل را شناسایی و درمان کنید.

اگر ناخن جویدن ناشی از عوامل خاصی است، آنها را شناسایی کنید. چه چیزی باعث می شود ناخن هایتان را بجوید؟ اگر بتوانید بفهمید که چه چیزی باعث این رفتار و وسواس در شما می شود، می توانید روی مدیریت این محرک ها کار کنید. شناسایی محرک هایی که باعث می شود ناخن هایتان را بجوید ممکن است یادآوری کافی برای ترک این عادت باشد.

 

5- این عادت بد را با عادت دیگری جایگزین کنید.

می توانید عادتی را که دوست ندارید با عادتی که قابل تحمل تر است جایگزین کنید. به عنوان مثال، می توانید آدامس را امتحان کنید. اما در صورت مصرف بیش از حد می تواند منجر به مشکلات دندانی یا فکی شود. مشغول نگه داشتن دست ها نیز راه خوبی برای دور نگه داشتن آنها از دهان است. استفاده از چیزی مانند دستگاه فیجت، توپ استرس یا هر اسباب بازی دیگری می تواند به مشغول نگه داشتن دستان شما کمک کند.

 

6- تغییرات تدریجی ایجاد کنید.

برخی از افراد با کاهش تدریجی تعداد سیگار در روز، سیگار را ترک می کنند. شما می توانید کاری مشابه با ناخن جویدن انجام دهید. با انتخاب انگشتی که در دهان خود قرار نمی دهید شروع کنید. انگشت مورد نظر را با چسب بچسبانید تا تبدیل به عادت شود و ناخن سالمتر به نظر برسد. سپس انگشت دیگری را انتخاب کنید و این کار را تا زمانی که به یک انگشت برسید ادامه دهید تا کاملاً این عادت را ترک کنید. اگر نمی توانید این عادت را به طور کامل ترک کنید، حداقل می توانید تعداد انگشتان دست درگیر را محدود کنید.

 

7- درمان شناختی رفتاری (CBT)

صرف نظر از علت جویدن ناخن، در درمان شناختی رفتاری (CBT)، یک درمانگر به شما کمک می کند تا الگوهای رفتاری غیرمفید را شناسایی کرده و آنها را با رفتارهای متفاوت جایگزین کنید. در این روش درمان ناخن جویدن معمولاً چند جلسه و یک برنامه عملی مشخص و مستند وجود دارد. CBT می تواند کاملا موثر باشد. برخی از محققان آن را استاندارد طلایی روان درمانی فعلی برای علت جویدن ناخن می نامند.

 

چه زمانی برای درمان ناخن جویدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

جویدن ناخون

 

جویدن خفیف ناخن نیازی به درمان پزشکی ندارد. اما اگر نمی توانید آن را ترک کنید، باید با پزشک متخصص مشورت کنید. در صورت مشاهده علائم زیر می توانید به پزشک مراجعه کنید:

زبری و ترکیب بد ناخن های در حال رشد
عفونت پوست یا ناخن
تغییر رنگ ناخن
ناخن های فر شده
خونریزی اطراف ناخن
تورم یا درد در اطراف ناخن
توقف رشد برخی از ناخن ها
نازک شدن یا ضخیم شدن ناخن ها
جدا شدن ناخن از پوست اطراف
تورم یا سفتی و بی حسی نوک انگشتان

جویدن ناخن، رفتاری قابل درمان

در این مقاله با علت ناخن جویدن آشنا شدیم. جویدن ناخن یک رفتار تکراری است که می تواند خفیف یا شدید باشد. این عادت معمولا از کودکی شروع می شود و احتمال قطع یا ادامه آن وجود دارد. علت جویدن ناخن در بیشتر موارد منشا روانی دارد و ناشی از عادت است. برای ترک این عادت صرف نظر از دلیل جویدن ناخن، می توانید روش های ذکر شده در این مقاله را امتحان کنید.

ارسال دیدگاه